Projekty

JAZZ JUNIORS

Istniejący od 1976 roku Międzynarodowy Konkurs Młodych Zespołów Jazzowych Jazz Juniors od początku wpisywał się w historię polskiego jazzu.

Na scenie Jazz Juniors pierwsze kroki stawiali tak słynni artyści jak Leszek Możdżer, Krzysztof Ścierański, Zbigniew Wegehaupt, Marek Bałata, bracia Niedzielowie, bracia Pospieszalscy czy zespoły New Presentation, Walk Away i kultowa Miłość. Po 40 latach istnienia Jazz Juniors wciąż należy do ścisłej czołówki jazzowych konkursów, a jego laureaci coraz wyraźniej zaznaczają swą obecność na międzynarodowych scenach muzycznych. Dość wspomnieć, że to właśnie krakowski konkurs odkrył w ostatnim czasie takie osobowości i zespoły jak: High Definition, N.S.I., Levity, Bartosz Dworak, Piotr Orzechowski „Pianohooligan”.
Dzięki zaangażowaniu członków międzynarodowego jury zwycięzcy Jazz Juniors otrzymują szansę odbycia zagranicznych tournée i zabłyśnięcia na wielkich scenach międzynarodowych festiwali m.in. w Rosji, Hiszpanii, Serbii, Słowacji, Czechach, Litwie, Węgrzech, Rumunii, a nawet w Chinach. Debiutanckie nagrania laureatów Jazz Juniors ukazują się w zachodnioeuropejskicj i polskich oficynach takich jak: Fresh Sound Records, Hevhetia, Emme Record Label czy Agencja Muzyczna Polskiego Radia, gwarantując młodym muzykom nie tylko znakomity start, ale również międzynarodową promocję i dystrybucję ich nagrań. Kontynuując wieloletnie tradycje Jazz Juniors organizatorzy rozwijają projekt, dołączając doń nowe, oparte głównie na idei międzynarodowej współpracy elementy.

www.jazzjuniors.com.pl


4 FORTEPIANY

Oprócz niezwykłej kariery, łączy ich m.in. debiut na Jazz Juniors i to właśnie z okazji jubileuszu 40-lecia tego wydarzenia powstał projekt 4 fortepiany, do którego zaproszeni zostali ci czterej wybitni polscy artyści.

Leszek Możdżer uznawany jest za najbardziej znanego improwizatora w kraju i rewolucjonistę polskiej jazzowej kameralistyki fortepianowej. W jego oryginalnym języku muzycznym pobrzmiewają echa chopinowskich mazurków i etiud, a także twórczości Krzysztofa Komedy. Nagrywa i koncertuje min z Davidem Gilmourem, Naną Vasconcelos, Marcusem Millerem, Johnem Scofieldem, Tan Dunem, Patem Mathenyem, Zbigniewem Namysłowskim. Pianista najpełniej odnajduje się w projektach solowych, jak również w autorskim trio z Larsem Danielssonem i Zoharem Fresco (album „The Time” nagrany w 2005 osiągnął status Diamentowej Płyty, „Between Us And The Light” (2006), „Live” (2007), „Polska” (2013) osiągnęły status Podwójnej Platynowej Płyty).
W dorocznej ankiecie krytyków jazzowych, sporządzanej dla magazynu Down Beat, ponad dekadę temu, Marcin Wasilewski został uznany za „wschodzącą gwiazdę”. Pianista, obok Tomasza Stańki był do niedawna jedynym polskim muzykiem nagrywającym dla prestiżowej monachijskiej wytwórni ECM, która stała się kuźnią najwybitniejszych improwizatorów świata. Jako lider Marcin Wasilewski Trio, wspólnie ze Sławomirem Kurkiewiczem (kontrabas) i Michałem Miśkiewiczem (perkusja), od 25 lat tworzy najczęściej prezentowane za granicą polskie trio jazzowe.
Pojawienie się każdego kolejnego albumu krakowskiego pianisty Pawła Kaczmarczyka, natychmiast staje się szeroko komentowanym wydarzeniem w międzynarodowej prasie jazzowej. Jego trzeci album „Complexity in Simplicity” wydała prestiżowa wytwórni ACT. Artysta był dwukrotnie nominowany do nagrody „FRYDERYK” w kategoriach: Jazzowy Muzyk Roku, Fonograficzny Debiut Roku. Koncertuje na całym świecie m.in. w Europie, USA, Indiach, Afryce, Azji i Półwyspie Arabskim. W 2016 r. odebrał nagrodę „Mateusza Trójki”, w kategorii muzyk jazzowy, za płytę „Vars & Kaper – DeconstructiON”.
Pianista i kompozytor Piotr Orzechowski „Pianohooligan”, absolwent Berklee College of Music, to jeden z najbardziej utytułowanych muzyków jazzowych młodego pokolenia. Po głośnym zwycięstwie na szwajcarskim Montreux Jazz Solo Piano Competition (2011) występuje na całym świecie, a jego albumy sygnuje m.in. prestiżowa Decca Classics. Oprócz działalności solowej jako pianista jazzowy, występuje jako solista z wiodącymi orkiestrami polskimi, m.in. Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO, czy Polską Orkiestrą Radiową. Współpracował z gigantami muzyki współczesnej, takimi jak Philip Glass, Steve Reich, czy Krzysztof Penderecki.
W program projektu 4 FORTEPIANY wpisane zostały m.in. kompozycje Fryderyka Chopina, Bronisława Kapera, Krzysztofa Komedy, a także autorskie utwory czterech pianistów.

Premiera projektu 4 FORTEPIANY odbyła się w Centrum Kongresowe ICE Kraków 4.12.2016 r.
Pomysłodawcą i producentem projektu jest Tomasz Handzlik, dyrektor festiwalu Jazz Juniors.